Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Оплатні умови для держслужбовців у 2024 році
Новини
18.01.2024
Оплатні умови для держслужбовців у 2024 році
 

З 1 січня 2024 почали діяти нові умови оплати праці для державних службовців. Що змінилося та кого саме стосуються ці зміни?

Орієнтир для оплатних умов

У абз. 1 п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 р. № 3460-IX (далі — Закон про держбюджет-2024) встановлено, що у 2024 році заробітна плата державного службовця державного органу, який провів класифікацію посад державної служби, складається з:

  • посадового окладу;
  • надбавки за ранг державного службовця;
  • надбавки за вислугу років;
  • місячної або квартальної премії;
  • компенсації за додаткове навантаження та за вакантною посадою;
  • грошової допомоги, що виплачується з наданням щорічної основної оплачуваної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та інших доплат, передбачених законами України.

Водночас додаткові стимулюючі виплати (надбавки за інтенсивність праці та за виконання особливо важливої роботи), передбачені абз. 8 п. 14 розд. XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VIII (далі — Закон про держслужбу) у 2024 році держслужбовцям таких держорганів не виплачуються. Це випливає із змісту п. 23 Прикінцевих положень Закону про держбюджет-2024.

При визначенні умов оплати праці держслужбовців у 2024 році слід відштовхуватись від того, чи проведено у держоргані класифікацію посад державної служби:

  1. Якщо так, то керуємось нововведеннями, встановленими у Законі про держбюджет-2024.
  2. Якщо ні, то застосовуємо старі оплатні умови, які діяли у 2023 році.

Проведена класифікація посад

Посадові оклади. У п. 10 Прикінцевих положень Закону про держбюджет-2024 встановлено, що у 2024 році оплата праці державних службовців здійснюється на основі класифікації посад. А у п. 11 Прикінцевих положень Закону про держбюджет-2024 зазначено, що з метою встановлення розмірів посадових окладів у 2024 державні органи поділені в межах юрисдикції. Саме на виконання зазначених норм Кабмін постановою «Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» від 29.12.2023 р. № 1409 (далі — Постанова № 1409) затвердив:

  • схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням сімей і рівнів посад, юрисдикції та типів державних органів у 2024 році (далі — Схема окладів-2024);
  • перелік типових посад держслужби в межах рівнів посад (далі — Перелік посад-2024).

Постанова № 1409 набула чинності з 1 січня 2024 року. Тож із цієї дати ті держоргани, які провели класифікацію посад, у питаннях визначення посадових окладів керуються Схемою окладів-2024. У ній з метою визначення конкретного розміру окладу держоргани поділені за юрисдикцією та типом. А ось рівень посади обирати слід з Переліку посад-2024.

Фонд оплати праці держоргану визначено на 2024 рік виходячи з фактичної чисельності працівників відповідного держоргану станом на 1 липня 2023 року з коефіцієнтом 1,1, але не більше нормативно встановленої чисельності працівників державного органу. Такий припис містить п. 14 Прикінцевих положень Закону про держбюджет-2024. Крім того, НАДС на своєму офіційному сайті зазначає, що розміри посадових окладів у Схемі окладів-2024 узгоджено з Мінфіном під час розрахунку фондів оплати праці держслужбовців.

Порядок визначення розмірів посадових окладів перших заступників та заступників керівників державних органів, самостійних структурних підрозділів та структурних підрозділів визначені у примітках 2–5 до Схеми окладів-2024. Так, посадові оклади:

  • перших заступників та заступників керівників держорганів установлюються на 5% нижче, ніж посадовий оклад керівника держоргану;
  • перших заступників (у разі наявності) та заступників керівників самостійних структурних підрозділів установлюються на 4,5% нижче, ніж посадовий оклад керівника самостійного структурного підрозділу за відповідною сім’єю посад, до якої віднесено посаду першого заступника (заступника) керівника самостійного структурного підрозділу;
  • заступників керівників структурних підрозділів у складі самостійних структурних підрозділів установлюються на 4,5% нижче, ніж посадовий оклад керівника структурного підрозділу у складі самостійного структурного підрозділу за відповідною сім’єю посад, до якої віднесено посаду заступника керівника структурного підрозділу у складі самостійного структурного підрозділу.

При цьому якщо посадовий оклад визначено у гривнях з копійками, цифри до 0,5 відкидаються, від 0,5 і вище — заокруглюються до однієї гривні.

І ще один важливий момент, прописаний у п. 3 Постанови № 1409. При переведенні держслужбовців на інші посади держслужби для визначення підкатегорії посади держслужби, необхідної для встановлення рівнозначності посади, потрібно застосовувати Перелік посад державної служби, що прирівнюються до відповідних підкатегорій, затверджений постановою КМУ від 18.01.2017 р. № 15.

Надбавка за вислугу років. У абз. 2 п. 12 Прикінцевих положень Закону про держбюджет-2024 встановлено, що надбавка за вислугу років встановлюється:

  • на рівні 2% посадового окладу держслужбовця за кожен календарний рік стажу державної служби;
  • не більше 30% посадового окладу.

З 1 січня 2024 року зменшено розміри «вислужної» надбавки для держслужбовців порівняно з тими розмірами, які встановлені у ч. 1 ст. 52 Закону про держслужбу.

Утім в абз. 4 п. 12 Прикінцевих положень Закону про держбюджет-2024 зазначено, що норми Закону про держслужбу застосовуються в частині, що не суперечить Закону про держбюджет-2024. Тож норми Закону про держбюджет-2024 є пріоритетними.

Відповідно з 1 січня 2024 року необхідно визначити нові розміри надбавки за вислугу років держслужбовцям.

Грошова допомога до відпустки. Грошова допомога при виході у щорічну основну відпустку з 1 січня 2024 року виплачується держслужбовцю у розмірі суми посадового окладу, надбавки за вислугу років та надбавки за ранг. Така умова встановлена у абз. 3 п. 12 Прикінцевих положень Закону про держбюджет-2024. Раніше грошова допомога до відпустки виплачувалась у розмірі середньомісячної зарплати.

Наразі для розрахунку розміру грошової допомоги слід брати посадовий оклад, надбавки за вислугу років та ранг станом на останній день місяця, що передує першому дню щорічної відпустки, незалежно від фактично відпрацьованого часу в місяці.

Не проведена класифікація посад

Нові умови оплати праці не застосовуються для державних службовців у держорганах, що не провели класифікацію посад державної служби. Про це прямо зазначено у п. 13 Прикінцевих положень Закону про держбюджет-2024 (ср. 031233400).

Відповідно розміри окладів для них залишаться на рівні 2023 року. У свою чергу, надбавка за вислугу років виплачується їм на рівні 3% посадового окладу за кожен календарний рік стажу держслужби, але не більше 50% окладу (ч. 1 ст. 52 Закону про держслужбу).

Що стосується стимулюючих виплат, передбачених абз. 8 п. 14 розд. XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про держслужбу, то вони можуть бути нараховані таким працівникам у граничному розмірі до 50% посадового окладу на місяць. При цьому зазначене можливе до 31 грудня 2024 року (п. 23 Прикінцевих положень Закону про держбюджет-2024).

Грошова допомога при виході у щорічну основну відпустку виплачується їм на підставі ст. 57 Закону про держслужбу, тобто у розмірі середньомісячної зарплати.

Висновки

  • Нові умови оплати праці з 01.01.2024 застосовуються для держслужбовців у держорганах, які провели класифікацію посад.
  • Для державних службовців у держорганах, що не провели класифікацію посад державної служби, у 2024 році оплатні умови не змінюються. Оплата праці таких держслужбовців здійснюється відповідно до умов, установлених на 2023 рік.
Вас може зацікавити

Журнал «КАДРОВИК.UA»

Головний кадровий журнал України вже понад 20 років.
Для організацій будь-яких форм власності від малих підприємств і ФОП до великих холдингових компаній.
З додатковими сервісами для передплатників. А саме:

  1. Консультації по телефону та електронній пошті.
  2. Доступ до нормативно-правової бази.
  3. Зразки та шаблони документів у Word.

Придбати видання

 

Володимир Будз

Бухгалтер бюджетної установи

Переглядів: 517 Надіслати другу Версія для друку
 
Дивіться також:
Порушення правил військового обліку: відповідальність бізнесу
Щодо обов’язковості ведення роботодавцем особових карток П-2
Чи можна встановити випробувальний термін вагітній жінці?
Що робити, якщо не вистачає страхового стажу?
Строк для застосування дисциплінарного стягнення
Додаткові підставі звільнення працівників: Рада врахувала пропозиції Президента
Яка інформація має бути в наказі про призупинення дії трудового договору?
Збереження заробітної плати на час навчальних відпусток
Для яких іноземців не потрібно отримувати дозвіл на працевлаштування?
Продовжено на 3 місяці відстрочки від мобілізації
Чи повинен роботодавець інформувати та звітувати про стан охорони праці на підприємстві?
Особливості надання відпусток: основні зміни
Чи зараховується до страхового стажу період догляду за особою з інвалідністю?
Підстави та переваги укладення договору аутстафінгу
Правонаступництво у трудових відносинах: основні акценти
Паперові лікарняні повернуться, за необґрунтовані стягуватимуть кошти
У червні працюючі пенсіонери отримають підвищені виплати
Випробувальний термін для неповнолітніх працівників
Вручення повісток на підприємствах: новий порядок проведення призову
У трудовій книжці нечіткий відбиток печатки: чи потрапляє період в страховий стаж?
Договір з нефіксованим робочим часом: якою може бути максимальна тривалість роботи?
Яким категоріям працівників слід проходити періодичний психіатричний огляд?
Бронювання працівників: як скласти довідку про середню зарплату?
Чи додавати військовий квиток до електронної трудової книжки?
Які військовозобов’язані мають право на відстрочку?
Мінекономіки про округлення при обчисленні середньої заробітної плати
Правила облаштування робочого місця особи з інвалідністю та отримання компенсації
Розрахунок із працівником, який звільняється
На який період запроваджуються норми Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»?
Чи може ФОП-роботодавець розірвати трудові договори у разі своєї мобілізації?
Хто і де може вручати повістки: що каже новий закон про мобілізацію?
В якому випадку особі з інвалідністю може бути відмовлено у працевлаштуванні?
Особливості надання відпусток без збереження зарплати піл час дії воєнного стану
За яких умов період перебування на обліку в центрі зайнятості зараховується до страхового стажу?
Чи може вчитель працювати дистанційно з-за кордону?
Списки працівників на бронювання, подані до 10 травня, погоджує Генштаб
Трудові vs цивільно-правові договори: що обрати?
Оформлення відносин з тимчасовими працівниками у період дії воєнного стану
Затверджено показники середньої зарплати за І квартал 2024 року
Як оформити дозвіл на працевлаштування іноземців?
Працівник у відпустці або на лікарняному: чи треба інформувати про надходження повістки?
Чи мають переваги працівники передпенсійного віку у разі скорочення штату?
Що слід врахувати роботодавцю при організації робіт у літній період?
Захист трудових прав та встановлення факту перебування в трудових правовідносинах
Трудові зміни 2024: останні новації КЗпП
Мобілізація та військовий облік: що зобов’язані виконувати роботодавці?
Встановлення суміщення суміснику
Що змінилося щось у питаннях військового обліку та мобілізації жінок?
Підписано Закон про регулювання праці домашніх працівників
Кого з керівників і працівників бронюють незалежно від звання, віку та ВОС?
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com