Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Оповіщення працівників про їх виклик за повісткою
Новини
19.06.2023
Оповіщення працівників про їх виклик за повісткою
 

Незважаючи на те, що з моменту набрання чинності Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 (далі — Порядок), пройшло достатньо часу, необхідність в роз’ясненні положень цього Порядку і досі виникає.

У попередніх публікаціях нами було надано рекомендації:

Цією статтею ми завершуємо цикл публікацій стосовно військового обліку на підприємстві. Наостанок, проаналізуємо норми Порядку щодо дій у разі отримання підприємством розпорядження щодо оповіщення працівників про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки (далі — Компетентні органи) та запропонуємо алгоритм дій у такому випадку.

Блок 1. Нормативні вимоги Порядку щодо дій у разі отримання підприємством розпорядження щодо оповіщення працівників про їх виклик до Компетентних органів

З огляду на положення п. 47 Порядку, у разі отримання розпоряджень Компетентних органів щодо оповіщення призовників, військовозобов’язаних та резервістів про їх виклик до Компетентних органів, керівник підприємства повинен вчинити такі дії:

Дія Строк виконання
1. • Видання наказу (розпорядження) про оповіщення призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
• Доведення його до відома таких осіб під особистий підпис у частині, що стосується їх прибуття до відповідного Компетентного органу.
• Направлення копії наказу (розпорядження) до відповідного Компетентного органу в 3-денний строк.
Протягом 3 днів з дня отримання розпорядження Компетентного органу.
2. Вручення призовникам, військовозобов’язаним та резервістам повістки про явку за викликом до Компетентного органу (за наявності). Одночасно з підписанням наказу (розпорядження) про оповіщення.
3. У випадку, якщо працівник є тимчасово непрацездатним, перебуває у відпустці або відрядженні, письмово повідомити з наданням витягів з наказів (розпоряджень) Компетентний орган про зазначене. Без чітко визначеного строку.
4. Забезпечення здійснення контролю за результатами оповіщення та прибуттям призовників, військовозобов’язаних та резервістів до Компетентного органу. Без чітко визначеного строку.

Блок 2. Алгоритм дій у разі отримання підприємством розпорядження про оповіщення працівників про їх виклик до Компетентних органів

З огляду на зазначені нормативні положення, рекомендуємо такий алгоритм дій роботодавця у разі надходження розпорядження щодо оповіщення призовників, військовозобов’язаних та резервістів про їх виклик до Компетентних органів за повісткою:

Загальний порядок
Крок 1. Перевірити, чи не є працівник тимчасово непрацездатним, чи не перебуває у відпустці або у відрядженні.
Крок 2. Видати наказ (розпорядження) про оповіщення працівника про виклик до відповідного Компетентного органу у визначений в повістці та розпорядженні строк.
Крок 3. Ознайомити працівника із таким наказом (розпорядженням) під особистий підпис.
Крок 4. Вручити працівнику відповідну повістку.
Крок 5. Надіслати копію наказу (розпорядження) (із підтвердженням ознайомлення працівника) протягом 3 днів до відповідного Компетентного органу.
Крок 6. Проконтролювати прибуття працівника до відповідного Компетентного органу.
Спеціальний порядок (застосовується якщо працівник тимчасово непрацездатний, перебуває у відпустці або у відрядженні)
Крок Надіслати до Компетентного органу письмове повідомлення про перебування працівника, який викликається ним, у відпустці, відрядженні, або про тимчасову непрацездатність такого працівника.
До зазначеного повідомлення рекомендуємо додати документальне підтвердження наявності однієї із вищезазначених обставин:
• у разі перебування працівника у відпустці — витяг або копію наказу (розпорядження) про надання відпустки;
• у разі перебування працівника у відрядження — витяг або копію наказу (розпорядження) про перебування у відрядженні;
• у разі тимчасової непрацездатності працівника — витяг або копію наказу (розпорядження) про виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника та копію листка непрацездатності.

Блок 3. Особливості виконання окремих зобов’язань, визначених п. 47 Порядку

3.1. Щодо порядку ознайомлення працівника із наказом (розпорядженням) про оповіщення про виклик до Компетентного органу

Поширеним серед HR-менеджерів питанням є можливість ознайомлення працівника із відповідним наказом (розпорядженням) шляхом проставлення електронного підпису, оскільки на багатьох підприємствах з початку війни запроваджена дистанційна форма роботи. З цього приводу зазначимо наступне.

У чинних нормативних актах не визначено поняття та порядок проставлення особистого підпису. З огляду на позицію, висловлену у низці судових рішень (постанова Касаційного кримінального суду у складі Верховного суду від 03.08.2021 р. у справі № 754/8132/19; постанова Північно-західного апеляційного господарського суду від 20.01.2021 р. у справі № 903/1048/14; постанова Апеляційного суду Сумської області від 08.11.2018 р. у справі № 583/401/16-ц), термін «власноручний підпис» є синонімом терміну «особистий підпис».

Відповідно до ч. 4 ст. 18 Закону України «Про електронні довірчі послуги», кваліфікований електронний підпис (далі — КЕП) має таку саму юридичну силу, як і власноручний підпис, та має презумпцію його відповідності власноручному підпису.

Оскільки інше не передбачено Порядком, допускається підписання працівником наказу (розпорядження) про оповіщення про виклик до Компетентного органу шляхом проставлення КЕП.

Водночас, зауважимо, що під час проведення комунікації із районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК) щодо можливості підписання КЕП відповідного наказу (розпорядження), останніми не була висловлена однозначна позиція з цього приводу.

Наприклад, представники Сумського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки зазначили про те, що дозволяється електронне ознайомлення працівника із наказом (розпорядженням) про оповіщення із накладенням КЕП. Водночас, представники Деснянського районного у місті Києві територіального центру комплектування та соціальної підтримки під час телефонної комунікації зазначили, що можливість накладення КЕП на наказ (розпорядження) про оповіщення працівника не передбачена; вимагається власноручний підпис працівника.

З огляду на це, рекомендуємо попередньо уточнювати у відповідного Компетентного органу можливість ознайомлення із наказом (розпорядженням) про оповіщення про виклик до Компетентного органу шляхом його підписання працівником за допомогою КЕП. Варто розуміти, що в такому випадку копія доведеного до відома працівника наказу (розпорядження) може бути надіслана до Компетентного органу лише в електронному вигляді.

3.2. Щодо способу вручення повістки працівнику

З огляду на дистанційну форму роботи, часто виникає питання про можливі способи вручення повістки.

Зазначимо, що у Порядку не визначений конкретний спосіб вручення повістки працівнику. Однак з урахуванням лексичного значення терміну «вручення» та позицій Верховного Суду (постанова Касаційного кримінального суду у складі Верховного суду від 14.12.2021 р. у справі № 761/8429/16-к; постанова Касаційного кримінального суду у складі Верховного суду від 28.01.2020 р. у справі № 759/5435/16-к), повістка має бути вручена працівнику особисто, тобто передана безпосередньо в руки.

Факт дистанційної роботи такого працівника не звільняє керівника підприємства від виконання вимог Порядку в цій частині. З метою реалізації зазначеного обов’язку на практиці роботодавець може викликати вказаного працівника до офісу або ж направити у відрядження уповноважену особу за місцем перебування відповідного працівника.

3.3. Щодо способу направлення копії наказу (розпорядження), доведеного до відома працівника

Порядком не визначений конкретний спосіб надсилання копії наказу (розпорядження) до Компетентного органу, з огляду на що спосіб надсилання може бути обраний роботодавцем на власний розсуд: поштовим зв’язком, електронною поштою, кур’єрською службою.

У випадку, якщо наказ (розпорядження) був(-ло) підписаний(-е) працівником з використанням КЕП, роботодавець, з метою дотримання вимог ч. 2 ст. 18 Закону України «Про електронні довірчі послуги», надсилає такий наказ (розпорядження) в електронному вигляді.

3.4. Щодо здійснення контролю за результатами оповіщення та прибуттям працівника до Компетентного органу

Порядок не містить конкретних вимог до роботодавця в частині забезпечення здійснення такого контролю.

Зауважимо, що у попередньому Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних, що на даний момент вже втратив чинність, був передбачений обов’язок роботодавця письмово повідомити ТЦК про осіб, які не виконали наказ (розпорядження) роботодавця та не прибули за викликом до ТЦК. Проте, у чинному Порядку такого обов’язку для роботодавця не встановлено. Натомість, саме ТЦК наразі зобов’язані повідомляти роботодавців про осіб, які не прибули за викликом до ТЦК (п. 79 Порядку).

Вас може зацікавити

Консультації з питань військового обліку

Досвідчений експерт дасть відповідь щодо питань військового обліку, розбере конкретну ситуацію клієнта і роз’яснить з урахуванням чинного законодавства й усіх нововведень.
Гарантуємо індивідуальний підхід і конфіденційність.

Отримати консультацію

 

Дарія Шепель, Вікторія Ганжело, Лідія Санжаровська

ЛІГА:Бізнес

Переглядів: 1160 Надіслати другу Версія для друку
 
Дивіться також:
Подання заяв про бронювання: урядове пояснення
Не формується Довідка ОК-7 в «Кабінеті роботодавця»: в чому причина?
Чи має право на щорічну основну відпустку працівник, який не працював, але зарплата за ним зберігалась?
Медіаційне застереження в трудовому договорі як інструмент уникнення ризику розгляду конфліктної ситуації в суді
Порушення правил військового обліку: відповідальність бізнесу
Щодо обов’язковості ведення роботодавцем особових карток П-2
Чи можна встановити випробувальний термін вагітній жінці?
Що робити, якщо не вистачає страхового стажу?
Строк для застосування дисциплінарного стягнення
Додаткові підставі звільнення працівників: Рада врахувала пропозиції Президента
Яка інформація має бути в наказі про призупинення дії трудового договору?
Збереження заробітної плати на час навчальних відпусток
Для яких іноземців не потрібно отримувати дозвіл на працевлаштування?
Продовжено на 3 місяці відстрочки від мобілізації
Чи повинен роботодавець інформувати та звітувати про стан охорони праці на підприємстві?
Особливості надання відпусток: основні зміни
Чи зараховується до страхового стажу період догляду за особою з інвалідністю?
Підстави та переваги укладення договору аутстафінгу
Правонаступництво у трудових відносинах: основні акценти
Паперові лікарняні повернуться, за необґрунтовані стягуватимуть кошти
У червні працюючі пенсіонери отримають підвищені виплати
Випробувальний термін для неповнолітніх працівників
Вручення повісток на підприємствах: новий порядок проведення призову
У трудовій книжці нечіткий відбиток печатки: чи потрапляє період в страховий стаж?
Договір з нефіксованим робочим часом: якою може бути максимальна тривалість роботи?
Яким категоріям працівників слід проходити періодичний психіатричний огляд?
Бронювання працівників: як скласти довідку про середню зарплату?
Чи додавати військовий квиток до електронної трудової книжки?
Які військовозобов’язані мають право на відстрочку?
Мінекономіки про округлення при обчисленні середньої заробітної плати
Правила облаштування робочого місця особи з інвалідністю та отримання компенсації
Розрахунок із працівником, який звільняється
На який період запроваджуються норми Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»?
Чи може ФОП-роботодавець розірвати трудові договори у разі своєї мобілізації?
Хто і де може вручати повістки: що каже новий закон про мобілізацію?
В якому випадку особі з інвалідністю може бути відмовлено у працевлаштуванні?
Особливості надання відпусток без збереження зарплати піл час дії воєнного стану
За яких умов період перебування на обліку в центрі зайнятості зараховується до страхового стажу?
Чи може вчитель працювати дистанційно з-за кордону?
Списки працівників на бронювання, подані до 10 травня, погоджує Генштаб
Трудові vs цивільно-правові договори: що обрати?
Оформлення відносин з тимчасовими працівниками у період дії воєнного стану
Затверджено показники середньої зарплати за І квартал 2024 року
Як оформити дозвіл на працевлаштування іноземців?
Працівник у відпустці або на лікарняному: чи треба інформувати про надходження повістки?
Чи мають переваги працівники передпенсійного віку у разі скорочення штату?
Що слід врахувати роботодавцю при організації робіт у літній період?
Захист трудових прав та встановлення факту перебування в трудових правовідносинах
Трудові зміни 2024: останні новації КЗпП
Мобілізація та військовий облік: що зобов’язані виконувати роботодавці?
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com