Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Звільнення працівника за заявою, підписаною електронним підписом
Новини
21.03.2022
Звільнення працівника за заявою, підписаною електронним підписом
 

Ви прийшли після вихідних на роботу, завантажуєте робочу пошту і тут — лист від працівника. А в листі — папка-архів з файлами, у вкладенні — заява на звільнення від працівника у форматі docs і протокол створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису у форматі pdf.

Далі ще цікавіше — у заяві лише одне речення: «Прошу звільнити мене з обійманої посади», внизу дата — 11 лютого 2022 року. Відповідно підпису працівника нема, оскільки документ набрано у Word і надіслано у форматі docs, але у вкладенні є кваліфікований електронний підпис (далі — КЕП), датований 14 лютого 2022 року.

Отже, працівник подав заяву на звільнення з КЕП. Звільняти чи вимагати написання заяви?

Давайте з’ясуємо, чи можливо звільнити працівника за заявою, підписаною КЕП.

Частина перша статті 38 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) передбачає, що працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган (далі — роботодавець) письмово за 2 тижні.

Щоб ми могли припинити дію трудового договору з працівником, керуючись положеннями нормативно-правових актів, відповімо на основні запитання, які можуть у нас виникнути.

ТЕРМІНИ

Кваліфікований електронний підпис — удосконалений електронний підпис, який створюється з використанням засобу кваліфікованого електронного підпису і базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа (п. 23 ст. 1 Закону України від 5 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронні довірчі послуги»; далі — Закон № 2155).

Удосконалений електронний підпис — електронний підпис, створений за результатом криптографічного перетворення електронних даних, з якими пов’язаний цей електронний підпис, з використанням засобу удосконаленого електронного підпису та особистого ключа, однозначно пов’язаного з підписувачем, і який дає змогу здійснити електронну ідентифікацію підписувача та виявити порушення цілісності електронних даних, з якими пов’язаний цей електронний підпис (п. 43 ст. 1 Закону № 2155).

Чи потрібно вимагати від працівника написання заяви в письмовій формі? Що можна робити за допомогою КЕП?

Отже, працівник надіслав заяву у форматі docs і протокол створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису у форматі pdf. Що це за протокол?

Статтею 2 Закону № 2155 визначено сферу дії цього Закону, зокрема: цей Закон регулює відносини, що виникають між юридичними, фізичними особами, суб’єктами владних повноважень у процесі надання, отримання електронних довірчих послуг, процедури надання цих послуг, нагляду (контролю) за дотриманням вимог законодавства у сфері електронних довірчих послуг, а також основні організаційно-правові засади електронної ідентифікації.

Відповідно до пунктів 3 та 4 статті 18 Закону № 2155 електронний підпис чи печатка не можуть бути визнані недійсними та позбавлені можливості розглядатися як доказ у судових справах виключно на тій підставі, що вони мають електронний вигляд або не відповідають вимогам до КЕП чи печатки та КЕП має таку саму юридичну силу, як і власноручний підпис, і має презумпцію його відповідності власноручному підпису.

Стаття 8 Закону України від 22 травня 2003 року № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» (далі — Закон № 851) передбачає правовий статус електронного документа та його копії.

Чи можна працівника звільнити за заявою, підписаною КЕП?

Підсумовуючи зазначене вище, ми розуміємо, що заява, підписана КЕП, має таку саму юридичну силу, як і власноручний підпис, і має презумпцію його відповідності власноручному підпису. Відповідно, вимагати від працівника оформити заяву в письмовій формі не потрібно. Ми можемо звільнити його за заявою, підписаною КЕП.

У заяві не зазначено підстави припинення трудового договору, наприклад, «за власним бажанням». Чи можливо працівника звільнити за угодою сторін, відповідно до пункту першого статті 36 КЗпП?

На практиці ми звикли вимагати від працівника написання заяви орієнтовно такого змісту: «Прошу звільнити мене за власним бажанням, дата звільнення».

Давайте пригадаємо, яке положення містить частина перша статті 38 КЗпП: «Працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні».

Водночас наступне положення частини першої статті 38 КЗпП передбачає наявність заяви працівника про звільнення за власним бажанням, зумовленої неможливістю продовжувати роботу (переїзд на нове місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до навчального закладу; неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком; вагітність; догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною з інвалідністю; догляд за хворим членом сім’ї відповідно до медичного висновку або особою з інвалідністю I групи; вихід на пенсію; прийняття на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин).

Отже, у нас є заява працівника, тобто ініціатива працівника про намір звільнення. Але працівник не визначив поважну причину неможливості продовжувати роботу та термін звільнення.

Фактично заява є попередженням працівника про розірвання трудового договору, укладеного на невизначений строк, за 2 тижні.

З якого дня розпочинати відлік двотижневого терміну попередження працівником: з дня, зазначеного в заяві, від дати, визначеної КЕП, чи від дня, коли працівник напише письмову заяву?

Тепер нам потрібно зрозуміти, з якого числа відлічувати термін попередження про розірвання трудового договору: з дати, визначеної в заяві формату docs (11.02.2022), чи з дати, визначеної в протоколі створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису у форматі pdf (14.02.2022)?

Як бачимо, працівник надрукував заяву 11 лютого 2022 року, але надіслав її роботодавцеві лише 14 лютого 2022 року — про це свідчить дата на протоколі створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису у форматі pdf. Таким чином, працівник міг протримати заяву в себе і тиждень, і місяць, або взагалі проставити на заяві будь-яку іншу дату, яка йому потрібна.

Уявімо найпоширенішу ситуацію — працівник написав заяву на звільнення вдома на вихідних і в понеділок приніс її роботодавцеві на реєстрацію. Роботодавець заяву зареєстрував в день отримання, тому термін попередження про намір працівника розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, ми будемо відлічувати з дня попередження роботодавця, в зазначеному випадку — з дня реєстрації заяви.

Отже, відлік терміну попередження працівником про розірвання трудового договору, укладеного на невизначений строк, починаємо з дня, наступного після дня, з якого розпочинається строк, — з 15 лютого 2022 року. Відповідно, датою звільнення (останнім робочим днем працівника) буде 28 лютого 2022 року.

Як виявилося, розірвати трудовий договір з ініціативи працівника на підставі заяви, підписаної КЕП, зовсім не складно.

Вас може зацікавити

Журнал «КАДРОВИК.UA»

Головний кадровий журнал України, який визначає стратегію професійного розвитку працівників кадрової служби. Видається щомісяця за підтримки Міністерства соціальної політики України. На сторінках журналу подано достовірні матеріали та професійна інформація для кадровиків з нормативно-правовою базою та безліччю практичних порад.

Придбати видання

 

Віталіна Дроздовська

Кадровик.UA

Переглядів: 1678 Надіслати другу Версія для друку
 
Дивіться також:
Хто і де може вручати повістки: що каже новий закон про мобілізацію?
В якому випадку особі з інвалідністю може бути відмовлено у працевлаштуванні?
Особливості надання відпусток без збереження зарплати піл час дії воєнного стану
За яких умов період перебування на обліку в центрі зайнятості зараховується до страхового стажу?
Чи може вчитель працювати дистанційно з-за кордону?
Списки працівників на бронювання, подані до 10 травня, погоджує Генштаб
Трудові vs цивільно-правові договори: що обрати?
Оформлення відносин з тимчасовими працівниками у період дії воєнного стану
Затверджено показники середньої зарплати за І квартал 2024 року
Як оформити дозвіл на працевлаштування іноземців?
Працівник у відпустці або на лікарняному: чи треба інформувати про надходження повістки?
Чи мають переваги працівники передпенсійного віку у разі скорочення штату?
Що слід врахувати роботодавцю при організації робіт у літній період?
Захист трудових прав та встановлення факту перебування в трудових правовідносинах
Трудові зміни 2024: останні новації КЗпП
Мобілізація та військовий облік: що зобов’язані виконувати роботодавці?
Встановлення суміщення суміснику
Що змінилося щось у питаннях військового обліку та мобілізації жінок?
Підписано Закон про регулювання праці домашніх працівників
Кого з керівників і працівників бронюють незалежно від звання, віку та ВОС?
Пенсія за віком: умови дострокового призначення
Закріплення роботодавцем у трудових договорах додаткових умов, які покращують становище працівників
Додаткові гарантії на відпочинок осіб з інвалідністю
Новий порядок оформлення військово-облікових документів
Розширено перелік критеріїв для бронювання працівників ОПК
Скорочення штату: що врахувати роботодавцю?
Який розрахунковий період беруть для обчислення середньої зарплати для виплати декретних?
Право на доплату за суміщення
Військовий облік і вручення повісток за місцем роботи: нові правила
Діють нові штрафи за порушення правил військового обліку
Бронювання працівників: що змінилося з 10 травня?
Зарахування до страхового стажу періодів навчання
У листку непрацездатності не вказано код хвороби: чи виплачувати лікарняні?
Контракт як особливий вид трудового договору
Чи можна звільнити працівника, трудовий договір із яким призупинений?
Президент ветував Закон про звільнення з роботи за колабораціонізм
Чи впливає на зарахування до нормативу робочих місць встановлений особі з інвалідністю неповний робочий час?
Які обмеження тривалості щорічних відпусток у 2024 році?
Продовження відстрочок від мобілізації на один місяць: роз’яснення Мінекономіки
Введення контрактної форми трудового договору замість строкового
Конфлікт інтересів: запобігання та врегулювання
Що потрібно знати про трудовий договір?
Управління охороною праці: політика та цілі роботодавця
Алгоритм здійснення виплати за лікарняним
Умови та підстави виплати вихідної допомоги при звільненні
Посилено відповідальність за порушення правил військового обліку
Як змінити дані в реєстрі застрахованих осіб на вебпорталі ПФУ?
Дистанційна робота та її строк
Введення в дію нового штатного розпису за результатами класифікації посад держоргану
Діє Закон про правонаступництво у трудових відносинах
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com