Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Право на відпочинок: перенесення, поділ та відкликання щорічних відпусток
Новини
31.05.2021
Право на відпочинок: перенесення, поділ та відкликання щорічних відпусток
 

Реалізуючи своє право на відпочинок потрібно знати ще деякі аспекти про щорічні відпустки, зокрема, як перенести відпустку, чи можна поділити її на частини тощо.

Перенесення щорічної відпустки

Перенесення щорічної відпустки допускається як за ініціативою працівника, так і — роботодавця. Це стосується як основної, так і додаткових щорічних відпусток.

Перенесення щорічних відпусток за ініціативою працівника

Щорічна відпустка на вимогу працівника повинна бути перенесена на інший період у разі:

  • порушення роботодавцем терміну письмового повідомлення працівника про час надання відпустки (не пізніше як за два тижні до встановленого графіком терміну);
  • несвоєчасної виплати роботодавцем заробітної плати працівнику за час щорічної відпустки (не пізніше ніж за три дні до її початку).

Щорічна відпустка повинна бути перенесена на інший період або продовжена в разі:

  • тимчасової непрацездатності працівника;
  • виконання працівником державних або громадських обов’язків, якщо згідно з законодавством він підлягає звільненню на цей час від основної роботи із збереженням заробітної плати;
  • настання строку відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами;
  • збігу щорічної відпустки з відпусткою у зв’язку з навчанням.

Перенесення щорічних відпусток за ініціативою роботодавця

Важливо! Незалежно від причини, з якої переноситься відпустка, роботодавець видає наказ про перенесення щорічної відпустки, у якому мають бути вказані причини, і доводить до відома працівника під підпис.

У разі перенесення щорічної відпустки новий термін її надання встановлюється за згодою між працівником і роботодавцем. Якщо причини, що зумовили перенесення відпустки на інший період, настали під час її використання, то невикористана частина щорічної відпустки надається після закінчення дії причин, які її перервали, або за згодою сторін переноситься на інший період.

Звертаємо увагу! Забороняється ненадання щорічних відпусток повної тривалості протягом двох років підряд, а також ненадання їх протягом робочого року особам віком до вісімнадцяти років та працівникам, які мають право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами чи з особливим характером праці.

Поділ щорічної відпустки на частини

Щорічну відпустку на прохання працівника може бути поділено на частини будь-якої тривалості. Головна умова: основна безперервна частина — не менше 14 календарних днів.

Чи зобов’язаний роботодавець погодитися на поділ відпустки?

За бажанням працівника роботодавець може, але не зобов’язаний, поділити на частини щорічну відпустку. Остаточне рішення про поділ щорічної відпустки приймає роботодавець.

Наступна умова — основна безперервна частина не менше 14 календарних днів. При цьому ця частина відпустки не обов’язково повинна бути першою, другою чи іншою її частиною (лист Мінсоцполітики від 05.07.2013 р. № 290/13/116-13).

Тобто якщо працівник і роботодавець дійшли згоди про тривалість неподільної частини щорічної відпустки (14 або більше календарних днів), то іншу частину щорічної відпустки, яка залишається, працівник за бажанням також може поділити і навіть використовувати хоч по одному календарному дню. Тобто цей залишок теж підлягає поділу. Але на це обов’язково має бути згода роботодавця.

Звертаємо увагу! З метою недопущення втрат робочого часу роботодавець може й не погодитися поділити відпустку так, як того бажає працівник, також може запропонувати свої умови поділу щорічної відпустки або не поділити її взагалі (лист Мінсоцполітики від 05.07.2013 р. № 290/13/116-13).

Важливо! Якщо працівник хоче використати 7 к. дн. щорічної відпустки за минулий робочий рік і 7 к. дн. за поточний робочий рік, то вимога про неподільну частини щорічної відпустки у даному випадку не буде виконана (необхідно тільки поточний робочий рік).

Працівник може, наприклад, використовувати 7 к. дн. щорічної основної відпустки та 7 к. дн. щорічної додаткової, у даному випадку вимога про неподільну частини щорічної відпустки виконується.

Невикористану частину щорічної відпустки має бути надано працівнику, як правило, до кінця робочого року, але не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який надається відпустка. Не буде також порушенням, якщо працівник використає частину щорічної відпустки в наступному робочому році в терміни, визначені Законом України «Про відпустки».

Відкликання з відпустки

Відповідно до ст. 79 КЗпП і ст. 12 Закону «Про відпустки» можна відкликати працівника зі щорічної відпустки за його згодою і лише в окремих випадках, для: відвернення стихійного лиха, виробничої аварії або негайного усунення їх наслідків; відвернення нещасних випадків, простою; відвернення загибелі чи псування майна підприємства, установи, організації; в інших випадках, передбачених законодавством.

Важливо! Відкликання можливе лише із щорічної відпустки. Відкликання працівника, навіть за його згодою, з інших видів відпусток, у тому числі й відпустки без збереження зарплати, не передбачено (лист Мінсоцполітики від 17.10.2016 р. № 576/13/116-16).

Нормативно механізм відкликання із відпустки не врегульовано, проте на практиці використовують наступний алгоритм. У разі відкликання працівника з відпустки його працю оплачують з урахуванням тієї суми, що була нарахована на оплату невикористаної частини відпустки.

Звертаємо увагу! Лише за вичерпним переліком причин працівника відкликають із відпустки. Відмова працівника не є порушенням трудового законодавства і роботодавець не може притягнути його до дисциплінарної відповідальності.

При цьому невикористана частина щорічної відпустки надається працівнику після закінчення дії причин, з яких його відкликано з відпустки, або за згодою сторін переноситься на інший період.

Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки

Право на відпустки забезпечується забороною заміни відпустки грошовою компенсацією, але існують певні винятки.

У разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки. Нагадаємо, що незалежно від того, за який рік надається відпустка, для обчислення компенсації враховується середній заробіток працівника за останні 12 календарних місяців.

Звертаємо увагу! При звільненні невикористана відпустка компенсується в повному обсязі за всі невикористані робочі роки.

У разі переведення працівника на роботу на інше підприємство грошова компенсація за не використані ним дні щорічних відпусток за його бажанням повинна бути перерахована на рахунок підприємства, на яке перейшов працівник.

Чи має право працівник на грошову компенсацію без звільнення?

За бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданої працівникові щорічних відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарних дні.

Тобто якщо працівник має право, наприклад, на щорічну основну відпустку тривалістю 24 к. дн. та на щорічну додаткову тривалістю 7 к. дн. (разом 31 к. дн.), то такому працівнику має бути надано 24 к. дн. щорічної відпустки, та за його бажанням може бути виплачена грошова компенсація за 7 к. дн.

Коли роботодавець має виплатити грошову компенсацію у даному випадку?

На підставі відповідної заяви працівника в наказі про надання 24 календарних днів щорічної відпустки може бути також передбачено виплату грошової компенсації за решту днів цієї відпустки, одночасно з оплатою наданих днів або відразу після їх використання (лист Мінсоцполітики від 07.12.2016 р. № 731/13/116-16). Тобто компенсація виплачується разом з виплатою відпускних або після відпустки.

Але якщо працівник накопичив щорічну основну відпустку за декілька робочих років, і в поточному хоче використати, наприклад, 24 к. дн., а іншу певну частину замінити грошовою компенсацію, то роботодавець йому відмовить (необхідно тільки поточний робочий рік).

Важливо! Грошовою компенсацією замінюються тільки щорічні відпустки (основна та додаткові) та тільки за бажанням працівника, який старше 18 років.

Вас може зацікавити

Книга обліку щорічних і додаткових відпусток

У книзі обліку щорічних і додаткових відпусток працівників подані рекомендації щодо його ведення з метою якісного обліку та здійснення оперативного контролю наданих відпусток, а також, щоб використовувати його дані для підготовки квартальної і річної звітності.

Придбати видання

 

Надія Йолкіна, Катерина Швець

Трудові ініціативи

Переглядів: 1455 Надіслати другу Версія для друку
 
Дивіться також:
Подання заяв про бронювання: урядове пояснення
Не формується Довідка ОК-7 в «Кабінеті роботодавця»: в чому причина?
Чи має право на щорічну основну відпустку працівник, який не працював, але зарплата за ним зберігалась?
Медіаційне застереження в трудовому договорі як інструмент уникнення ризику розгляду конфліктної ситуації в суді
Порушення правил військового обліку: відповідальність бізнесу
Щодо обов’язковості ведення роботодавцем особових карток П-2
Чи можна встановити випробувальний термін вагітній жінці?
Що робити, якщо не вистачає страхового стажу?
Строк для застосування дисциплінарного стягнення
Додаткові підставі звільнення працівників: Рада врахувала пропозиції Президента
Яка інформація має бути в наказі про призупинення дії трудового договору?
Збереження заробітної плати на час навчальних відпусток
Для яких іноземців не потрібно отримувати дозвіл на працевлаштування?
Продовжено на 3 місяці відстрочки від мобілізації
Чи повинен роботодавець інформувати та звітувати про стан охорони праці на підприємстві?
Особливості надання відпусток: основні зміни
Чи зараховується до страхового стажу період догляду за особою з інвалідністю?
Підстави та переваги укладення договору аутстафінгу
Правонаступництво у трудових відносинах: основні акценти
Паперові лікарняні повернуться, за необґрунтовані стягуватимуть кошти
У червні працюючі пенсіонери отримають підвищені виплати
Випробувальний термін для неповнолітніх працівників
Вручення повісток на підприємствах: новий порядок проведення призову
У трудовій книжці нечіткий відбиток печатки: чи потрапляє період в страховий стаж?
Договір з нефіксованим робочим часом: якою може бути максимальна тривалість роботи?
Яким категоріям працівників слід проходити періодичний психіатричний огляд?
Бронювання працівників: як скласти довідку про середню зарплату?
Чи додавати військовий квиток до електронної трудової книжки?
Які військовозобов’язані мають право на відстрочку?
Мінекономіки про округлення при обчисленні середньої заробітної плати
Правила облаштування робочого місця особи з інвалідністю та отримання компенсації
Розрахунок із працівником, який звільняється
На який період запроваджуються норми Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»?
Чи може ФОП-роботодавець розірвати трудові договори у разі своєї мобілізації?
Хто і де може вручати повістки: що каже новий закон про мобілізацію?
В якому випадку особі з інвалідністю може бути відмовлено у працевлаштуванні?
Особливості надання відпусток без збереження зарплати піл час дії воєнного стану
За яких умов період перебування на обліку в центрі зайнятості зараховується до страхового стажу?
Чи може вчитель працювати дистанційно з-за кордону?
Списки працівників на бронювання, подані до 10 травня, погоджує Генштаб
Трудові vs цивільно-правові договори: що обрати?
Оформлення відносин з тимчасовими працівниками у період дії воєнного стану
Затверджено показники середньої зарплати за І квартал 2024 року
Як оформити дозвіл на працевлаштування іноземців?
Працівник у відпустці або на лікарняному: чи треба інформувати про надходження повістки?
Чи мають переваги працівники передпенсійного віку у разі скорочення штату?
Що слід врахувати роботодавцю при організації робіт у літній період?
Захист трудових прав та встановлення факту перебування в трудових правовідносинах
Трудові зміни 2024: останні новації КЗпП
Мобілізація та військовий облік: що зобов’язані виконувати роботодавці?
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com